Lucie Kvačková: Cílem je hrát dobrý softball

28.01.2019

Přinášíme rozhovor s Lucií Kvačkovou, hráčkou a nynější prezidentkou klubu SC Čechie Mrkve.

Lucko, můžeš mi říci něco bližšího o historii klubu, jaké jste získaly úspěchy v průběhu působení na české softbalové scéně a o změně názvu klubu a třeba něco málo i o tobě?

Historické kořeny našeho klubu sahají hluboko, založen byl někdy v šedesátých letech minulého století, v dalších dekádách (tehdy ještě pod hlavičkou Přírodovědecké fakulty UK) byli aktivními hráči jak softu tak baseballu lidé kolem Dawsona. 

V osmdesátých letech se trenérem našeho dívčího softbalového týmu stal Gába a jako headcoach nás dovedl třikrát k titulu juniorských mistryň ČR a následně (již v ženské kategorii) k postupu do 1. ligy, tedy tehdejší nejvyšší soutěže. 

Začátkem devadesátých let jsme se (především softballisté) od PV UK oddělili a přešli pod Čechii Karlín. Za jeden z top úspěchů té doby jsme všichni pokládali clubhouse, který se nám (myslím jako jedněm z prvních u nás) podařilo na hřišti v Karlíně vybudovat. A pak samozřejmě také různá vítězství i prohry, tehdy byl (spolu s Vláďou Süssem) naším trenérem a headcoachem legendární a naprosto unikátní Milan Pojer; jedním z nejhezčích zážitků z té doby byl asi první zisk mistrovského titulu po obratu finálové série proti Chemii z 0:2 na 3:2 a úžasně dramatickém rozhodujícím zápase na Kotlářce. 

V první dekádě nového milénia vedly tým Johana Vejvodová a Eliška Pojerová a pod taktovkou těchto dvou legend bylo, myslím, top úspěchem vítězství PVP v r. 2002 v Praze (10:0 ve finále proti Italkám) a také zisk druhého mistrovského titulu v extralize. Když si naše mladší hráčky v r. 2008 odskočily zahrát za Sabat, povolaly jsme zálohy a sice sestoupily do 2. ligy, ale hned v r. 2009 s navrátivší se Eliškou Pojerovou na nadhozu jsme se do extraligy vrátily. V letech 2011 a 2012 jsme v ní získaly bronz, poté se dvakrát za sebou zachránily v play-out a v r. 2015 pak v dramatické sérii podlehly v sedmém zápase play-out série Kotlářce. 

No a po třech letech ve 2. lize se nám loni podařilo ji v napínavé pětizápasové sérii proti Trutnovu vyhrát a jsme zpátky v Extralize. Tak to jsme my:-). 

A ta změna názvu z původního Čechie Praha na Čechie Mrkve? O té jsme rozhodly na jedné mexické posezónní schůzi asi v r. 2015, myslím. Hrály jsme v té době v total orange kompletech, takže Mrkve!

O softballu se obecně ví, že neoplývá příliš sponzory. Jak náročné je například financovaní provozu vašeho klubu, nákup hráček, pokrytí ostatních nákladů? Kde sháníte peníze?

Financování je samozřejmě náročné, v současné době si platíme všechno samy a příspěvky hráček sotva pokryjí náklady na sezonu. O nějakém nákupu hráček, z domácí scény nebo té zahraniční, vůbec nemůže být řeč. Naše mladé hráčky proto nyní rozjíždí nejrůznější crowfundingové aktivity a věřím, že se jim podaří nějaké finance získat, abychom mohly pořídit například kvalitnější vybavení apod.

Do nejvyšší ženské soutěže se tým Čechie Mrkve vrací po třech letech, zároveň ale rozehraje soutěž i v druhé softbalové lize. Co vás k takovému rozhodnutí vedlo?

Na to je celkem jednoduchá odpověď. Naskytla se nám unikátní příležitost, když jsme postoupily do Extraligy a zároveň ČSA vypsala 2. ligu jako otevřenou soutěž. Tedy zastoupení budeme mít v obou nejvyšších soutěžích v ČR. Jen chci upřesnit, že do Extraligy se Čechie vrací v mladší alternaci. Nebudou tu hrát Mrkve, ale Labutě:-) My Mrkve si budeme dál hrát ve 2. lize, svá Extraligová angažmá už máme každá za sebou, Labutě jsou naproti tomu ještě plné potřebné mladistvé energie, takže jsou to ony, kdo tohle, možná poslední, představení Čechie v Extralize zahrají.

Základním cílem je v obou soutěžích hrát dobrý softball, nejlíp jak umíme. 

Pojďme se dostat trochu "pod křídla" tohoto neobvyklého jednoletého projektu. Co vás k tomu inspirovalo a jaké jsou vlastně cíle?

Projekt vznikl tak, jak jsem popsala výše a inspirace přišla tak nějak sama s tím, jak hodně nás všechny baví hrát. A tím se dostávám i k druhé odpovědi - základním cílem je v obou soutěžích hrát dobrý softball, nejlíp jak umíme.

O klubu Čechie Praha je známo, že je odjakživa nabitý jmény nejlepších hráček z reprezentace ČR i Extraligy jako například Vejvodová, Pojerová, Chundelová, Kácovská a dalších. Můžeme se tedy těšit i letos na nějaké další zvučné jméno v soupisce?

Určitě, samá zvučná jména :-) 

V softballovém zákulisí se o vás šeptalo už na podzim loňského roku, ještě než jste vůbec vydaly definitivní rozhodnutí vrátit se do Extraligy. Prý do zajetých kolejí Extraligy přinesete nový vítr. Myslíte, že váš tým je schopný konkurovat například zkušeným Joudrs nebo mistryním z Ledenic?

Tak doufám, že očekávání o novém větru se nám podaří naplnit. O tom, že Labutě jsou schopné být rovnocenným soupeřem komukoli, nemám nejmenší pochybnost.

Jaké jsou tedy klubové cíle pro letošní sezónu? A v sezónách dalších?

Klubový cíl je pořád stejný, hrát nejlíp jak umíme a můžeme. Výhledy na další sezóny ještě nemají tak jasné kontury, abych o nich mohla mluvit už teď.

V jednání je uspořádání veliké sportovní akce American Sportball Day, kde si lidé budou moci vyzkoušet americké míčové sporty.

Plánujete v letošním roce nějakou akci pro veřejnost?

Ano, v jednání je mj. uspořádání American Sportball Day s podporou ambasády USA. Jedná se o celodenní akci s představením softballu a dalších amerických sportů a samozřejmě doprovodným programem pro dětskou i dospělou veřejnost.

A na závěr, máte nějaký vzkaz pro vaše fanoušky?

Uděláme všechno pro to, aby vás bavilo chodit se dívat na náš softball tak, jako nás baví ho hrát.

© 2021 SC Čechie Mrkve, z.s. | Všechna práva vyhrazena. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!